اضطراب و نحوه تاثیر آن روی بدن و ذهن

هر کسی هر از گاهی اضطراب را تجربه می کند. وقتی در یک وضعیت ناآشنا قرار گرفتید و احساس ناامادگی کردید ، این اضطراب نیست. اما اگر اضطراب مزمن شود و توانایی عملکرد شما در روز را مختل کند ، این یک داستان دیگر است. اضطراب مزمن می تواند عواقب جانبی طولانی مدت هم برای بدن و هم برای ذهن شما داشته باشد.

۱- از دست دادن حافظه

حافظه شما نقش مهمی در بهره‌وری شما دارد. چه دانشجو و چه کارمند باشید ، باید درسهایی را که در گذشته آموخته اید به یاد بیاورید تا بتوانید امروز مسئولیت های خود را انجام دهید. با این حال ، اضطراب مزمن یا انواع دیگر اختلالات اضطراب فراگیر ممکن است در مشکلات حافظه کوتاه مدت و کار شما دخیل باشد.

برای ترسیم یک تصویر واضح‌تر از رابطه بین اضطراب و از دست دادن حافظه، نکات زیر را یادداشت کنید:
  •     هنگامی که از اضطراب رنج می برید ، بدن شما مقادیر بیشتری از کورتیزول را آزاد می کند. این هورمونی است که به مقدار زیاد ممکن است بر عملکرد و حافظه مغز شما تأثیر منفی بگذارد.
  • اضطراب مزمن هم می‌تواند دلیل از مشکلات شما باشد. محرومیت از خواب می‌تواند اثرات منفی بر روی فوکوس، حافظه و تمرکز شما داشته باشد. چطور می‌توانید برای بگویید، یک سخنرانی کاری اماده شوید در حالیکه تمام هفته نخوابیده اید؟
  • بسیاری از افرادی که اضطراب مزمن را تجربه می‌کنند، قادر نیستند به چیزی جز خود اضطراب فکر کنند. این مانع یادگیری و توانایی شما برای به یاد آوردن اطلاعات می‌شود. در برخی موارد، مغز شما ممکن است در یک مکانیسم دفاعی برای کنترل اضطراب و اسیب، خاطره ها را مسدود کند.

۲- سیستم ایمنی ضعیف

سیستم ایمنی بدن وظیفه دارد تا شما را از بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در امان نگه دارد. وقتی سیستم ایمنی قوی دارید ، بدون در نظر گرفتن وضعیت هوا در خارج ، به راحتی بیمار نمی شوید. با این حال ، هنگامی که مشکل اضطرابی دارید ، سیستم ایمنی بدن ممکن است نتواند آنطور که باید عمل کند. در نتیجه اضطراب مزمن می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کرده و شما را در مقابل بیماری های شایع و عفونت های ویروسی آسیب پذیر کند.

 

چگونه اضطراب می تواند در دراز مدت بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد؟ نکات زیر را در نظر بگیرید:

  •    همانطور که قبلاً ذکر شد ، بدن شما وقتی مضطرب هستید ، کورتیزول آزاد می کند. کورتیزول با تضعیف آنتی بادی های مسئول التهاب ، التهاب را در بدن شما کاهش می دهد.
  • در حالی که کورتیزول هنگام آزاد شدن در شرایط عادی می تواند به بدن شما سود برساند ، اما قسمت های طولانی و تکراری از اضطراب منجر به ترشح بیش از حد کورتیزول می شود. این کورتیزول اضافی ممکن است گلبول های سفید خون شما را سرکوب کند و سیستم ایمنی بدن شما را با گذشت زمان ضعیف تر کند.
  • بدن شما برای مبارزه با میکروب‌ها و باکتری‌ها به گلبول‌های سفید خون نیاز دارد. سیستم ایمنی ضعیف باعث راحت تر مریض شدن شما و سخت تر شدن بهبود شما در بیماری های رایج شود

۳- مشکلات تنفسی

اضطراب همچنین می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.هر وقت از اضطراب رنج می برید ، متوجه شوید که چگونه الگوهای تنفس شما تغییر می کند. به جای تنفس منظم و آرام کردن قلب ، اضطراب می تواند باعث شود سریع الگوی تنفس شما سریع ، کم عمق و کوتاه شود. هنگامی که مقدار اکسیژن شما استنشاق شده از مقدار دی اکسید کربن که بازدم می کنید بیشتر باشد ، الگوی تنفس ناسالم می تواند رخ دهد. با گذشت زمان ، الگوهای تنفس ناسالم می تواند میزان خونرسانی به مغز و مغز شما را محدود کرده و باعث بی حسی دست و پا ، سرگیجه و حتی از دست دادن هوشیاری شود.

اگر از آسم رنج می‌برید، اضطراب می‌تواند علائم آن را بدتر کند. اضطراب می‌تواند باعث التهاب مجاری تنفسی شما شود و یا به رشد بیماری مزمن ریوی (COPD)کمک کند.

۴- افزایش وزن

افراد مختلف در هنگام اضطراب ساز و کارهای مقابله متفاوتی دارند.در حالی که برخی از افراد با گفتگو با دوستان و خانواده خود اضطراب را تسکین می دهند ، سایر افراد ترجیح می دهند غذا بخورند تا احساس بهتری داشته باشند. البته افزایش وزن ممکن است باعث شود برخی از افراد نسبت به ظاهر بدنی خود اضطراب بیشتری داشته باشند.این اضطراب اضافی منجر به مصرف غذای ناسالم و یک چرخه معیوب از اختلالات ذهنی و فیزیکی می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که اضطراب مزمن را تجربه می‌کنید،  توصیه می شود در اسرع وقت به دنبال کمک حرفه ای باشید. هرچه زودتر با یک درمانگر دارای مجوز کار کنید، سریع‌تر بهبود خواهید یافت و زندگی خود را به مسیر خود بازخواهید گرداند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *