فصل ۱/۳ انواع روش تحقیق

بخش های قبلی این فصل را در لینک های زیر میتوانید مطالعه کنید.

فصل ۱ – چگونه روانشناسی را بیاموزیم؟

فصل ۱٫۱ تاثیر تحقیق در روانشناسی

فصل ۱٫۲ تحقیق تجربی در روانشناسی

مشاهده طبیعی

شاید ساده ترین شکل تحقیق مشاهده طبیعی باشد.

مشاهده رفتار در محیط طبیعی آنها

اغلب شامل شمارش رفتارها ، مانند تعداد اعمال پرخاشگرانه ، تعداد لبخندها و غیره است.

مزایا: رفتار به طور طبیعی اتفاق می افتد و توسط یک محقق مورد استفاده قرار نمی گیرد و می تواند داده های کیفی بیشتری را در مقابل اطلاعات صرف کمی ارائه دهد.

محدودیت ها: حتی حضور شخصی که مشاهده می کند می تواند باعث شود رفتار مشاهده شده در افراد مشاهده شده. باورهای محقق همچنین می تواند مشاهدات آنها را تغییر دهد. و ، هماهنگی چندین ناظر بسیار دشوار است زیرا رفتارهای مشاهده شده باید عملیاتی تعریف شوند (به عنوان مثال آنچه که یک عمل تهاجمی را تشکیل می دهد)

مطالعه موردی

به دنبال یک مورد واحد ، معمولاً برای مدت زمان طولانی

می تواند شامل مشاهدات طبیعت گرایانه باشد ، و شامل آزمایش روانشناختی ، مصاحبه ، مصاحبه با دیگران و استفاده از یک درمان یا مشاهده است

مزایا: می تواند اطلاعات گسترده ای ، چه از نظر کیفی و چه کمی جمع آوری کند و می تواند در درک بهتر موارد نادر یا مداخلات بسیار خاص مفید باشد

محدودیت ها: فقط یک مورد درگیر است ، که تعمیم را به بقیه افراد به شدت محدود می کند. می تواند بسیار وقت گیر باشد و می تواند شامل مشکلات دیگری خاص برای تکنیک های استفاده شده ، از جمله سوگیری محقق باشد.

نظر سنجی

احتمالاً همه افراد این موضوع را شنیده اند و بسیاری از شما در تحقیقات مربوط به نظرسنجی ها شرکت داشته اید. از آنها غالباً در اخبار استفاده می شود ، خصوصاً برای جمع آوری نظرات بینندگان مانند هنگام رقابت برای ریاست جمهوری

مزایا: می تواند مقادیر زیادی اطلاعات را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی جمع آوری کند ، خصوصاً اکنون با انجام بسیاری از نظرسنجی ها در اینترنت.

محدودیت ها: داده های نظرسنجی فقط بر اساس پاسخ های افراد است که می تواند به دلیل دروغگویی صریح ، سوء تفاهم در مورد سوال ، اثر دارونما و حتی نحوه طرح سوال نادرست باشد.

مطالعات همبستگی

همبستگی به معنای رابطه است ، بنابراین هدف از یک مطالعه همبستگی این است که تعیین کند رابطه وجود دارد ، رابطه از چه جهتی است و تا چه حد قوی است.

مزایا: می تواند قدرت یک رابطه را ارزیابی کند. در میان جمعیت غیر روحانی محبوب است زیرا توضیح و درک آن نسبتاً آسان است.

محدودیت ها: نمی توان فرضی را درباره علت و معلول ارائه داد (توضیح دهید که یک متغیر چگونه می تواند درگیر شود یا متغیرها چگونه می توانند روی یکدیگر تأثیر بگذارند).

تست روانشناسی

استفاده از تست برای جمع آوری اطلاعات مربوط به یک گروه یا یک فرد

مزایا: اکثر آزمون ها هنجار و استاندارد هستند ، به این معنی که نتایج بسیار معتبر و معتبری دارند. در بین مشاغل جستجوی داده در مورد کارمندان و موارد دشوار یا خاص درمانی محبوب است

محدودیت ها: تست هایی که دقیقاً هنجار و استاندارد نشده اند می توانند به راحتی نتایج نادرستی را به وجود آورند.

 

منبع: allpsych

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *