فوبی عنکبوت چیست؟ ( آراکنوفوبیا )

هراس یا فوبیا به ترس شدید و مداوم از یک شیء یا یک موقعیت گفته میشود.

آراکنوفوبیا یا ترس از عنکبوتها قدیمی ترین و رایج ترین فوبیا در فرهنگ غربی هست. کلمه آراکنوفوبیا از کلمه  یونانی ارخنه گرفته شده که به معنی عنکبوت هست. عکس العملی که فرد دارای فوبیای عنکبوت نشان میدهد، ممکن است برای دیگران غیرمنطقی و گاها برای خود فرد ازار دهنده باشد.

دلیل فوبیای عنکبوت

دانشمندانی که فوبیای عنکبوت را مطالعه کرده اند میگویند که این فوبیا ناشی از انتخاب تکاملی میباشد. این به این معنی هست که اراکنوفوبیا یک پاسخ تکاملی هست، چرا که عنکبوت ها، مخصوصا انواع سمی ان، همیشه با عفونت ها و بیماری ها در ارتباط بوده اند. از این رو، ترس از عنکبوت ها یک واکنش انزجار اور را در افراد ایجاد میکند.

مطالعه ای که در بریتانیا در میان ۲۶۱ بزرگسال انجام گرفته است نشان میدهد که نزدیک ۳۲ درصد زنان و ۱۸ درصد مردان گروه احساس اضطراب، عصبانی شدن و یا بسیار ترسیدن هنگام روبه رو شدن با عنکبوت چه به صورت واقعی و چه به صورت عکس داشته اند.

دلیل دقیق فوبیای عنکبوت در افراد متفاوت هست:

۱- برای برخی از افراد، این یک پاسخ یادگرفته شده است: آن ها یاد گرفته اند بترسند چون دیده اند که دیگران هم بعد از دیدن آن میترسند.

۲- عدم تعادل شیمیایی در مغز احتمالا میتواند با آراکنوفوبیا در ارتباط باشد.

۳- ترس از عنکبوت ها میتواند یک ویژگی خانوادگی یا فرهنگی باشد: بسیاری از مردم در افریقا از عنکبوت بزرگ می‌ترسند در حالی که در آفریقای جنوبی که عنکبوت ها را میخورند، بیشتر افراد از عنکبوت نمیترسند.

۴- تجربه دردناک مرتبط با عنکبوت در گزشته دلیل دیگری بر آراکنوفوبیا هست.

علایم فوبیای عنکبوت

علائم اولیه آراکنوفوبیا یا ترس از عنکبوتها ممکن است در کودکی یا بزرگسالی فرد ظاهر شود. با این وجود به دنبال یک اپیزود اسیب زا، بعضی یا همه علایم زیر ممکن است در تمامی سنین در هنگام مواجهه با موقعیت یا شیء اسیب زا ظاهر شود. در این مورد ( آراکنوفوبیا ) با یک عنکبوت.

۱-ضربان قلب سریع
۲-سرگیجه
۳-گرگرفتگی(گرم یا سرد)
۴-احساس دیوانگی و از دست دادن کنترل
۵-درد قفسه سینه
۶-احساس خفگی
۷-عدم توانایی تشخیص واقعیت و غیر واقعی بودن
۸-تب و لرز
۹-افکار مرگ
۱۰-حالت تهوع یا سایر ناراحتی های دستگاه گوارش

در برخی افراد دارای فوبیای عنکبوت این علایم صرفا ممکن است با تماس با عنکبوت به وجود بیاید. حتی دیدن یا یاداوری تارعنکبوت میتواند چنین واکنشی ایجاد کند.

درمان ترس از عنکبوت

مبتلایان واقعی ترس از عنکبوت چنان نسبت به این موجودات نفرت شدیدی دارند که زندگی روزمره آن‌ها ممکن است به طور منفی تحت‌تاثیر قرار گیرد. این افراد یک نیاز فعال را برای اجتناب از مناطقی که ممکن است عنکبوت‌ها در آن حضور داشته باشند نشان می‌دهند. ترکیبی از درمان، مشاوره و دارو باید برای درمان این ترس مورد استفاده قرار گیرند.

مهم است که فرد به شدت به دنبال درمان برای آن باشد تا درمان موثر واقع شود. داروهایی مانند بنزودیازپن ها در کاهش شدت واکنش‌ها در حضور عنکبوت‌ها، مفید هستند، اما آن‌ها باید بسیار کم و تحت نظارت پزشکی استفاده شوند. روش‌های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن و جملات تاکیدی مثبت هم یک بخش اساسی از درمان را تشکیل می‌دهند.

یکی از روش‌های مدرن درمان آراکنوفوبیا شامل حساسیت زدایی منظم است. این روشی است که برای درمان بسیاری از هراس‌ها مختلف به کار می‌رود. هدف روش حساسیت زدایی منظم، کمک به فرد برای مقابله با ترس با از بین بردن ارام این هراس است.

اگر شما یا شخصی که می شناسید از ترس عنکبوتها به شدت تحت تأثیر قرار می گیرید ، برای رسیدن به یک زندگی آرام تر باید به دنبال کمک باشید. از بین بردن آراکنوفوبیا امکان پذیر است اما اولین قدم درخواست کمک برای یادگیری مقابله و از بین بردن ترس به طور کامل است.

 

منبع

یک دیدگاه

  1. من اراکنو فوبیا دارم
    از عنکبوت در حد مرگ میترسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *