۹ نشانه ای که شما در یک رابطه عاطفی سالم هستید

شما و همسرتان عاشق امتحان رستوران های جدید با هم ، دوچرخه سواری های طولانی و مسافرت هستید ، اما وقتی صحبت از شاد بودن و سلامت در رابطه می شود ، به جز داشتن علایق مشترک ، نکات دیگری را نیز باید در نظر گرفت.

دقیقاً چه چیزی رابطه را سالم می کند؟ جنیفر هاول ، مربی رهبری و روابط در رالی دورام ، کارولینای شمالی می گوید: “یک رابطه عالی مکانی امن برای هر دو طرف است تا یکدیگر را دوست داشته باشند ، به یکدیگر احترام بگذارند و به یکدیگر احترام بگذارند .” شما می توانید خواسته ها ، نیازها و حدود خود را بیان کنید و همچنین به حرف طرف مقابل گوش دهید.

مهم نیست که چگونه تشخیص می دهید ، یک رابطه سالم مهم است زیرا رابطه متقابل – یک رابطه سمی – با افزایش افسردگی و اضطراب ، تأثیر بر خواب ، باعث ایجاد عادات ناسالم و حتی تأثیر بر قلب ، بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد. سلامت ، می گوید مری جو راپینی، دارای مجوز صمیمیت و رابطه جنسی روان درمانگر در هوستون.

بر اساس مطالعه ای که در آگوست ۲۰۱۹ در مجله Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد ، بودن در یک رابطه عاشقانه با کیفیت بالا با رفاه بیشتر همراه است . این مطالعه نشان داد که مجرد بودن برای رفاه دیگران بسیار بهتر از مشارکت کمتر خوشحال است.

به علاوه راپینی می گوید ، بسیاری از زوج ها که در روابط ناسالم هستند نمی دانند که چنین هستند ، به خصوص اگر در خانواده ای بزرگ شده باشند که در آن عادی بود. بنابراین مهمتر از آن این است که بتوانید موقعیت خود را مشخص کنید.

در اینجا نه نشانه وجود دارد که شما و همسرتان با یکدیگر مطابقت دارید:

۱٫ شما از صحبت کردن نمی ترسید

به راحتی می توان فهمید که شریک زندگی شما کاری را انجام می دهد که شما دوست ندارید – شاید وقتی شما با هم زندگی می کنید دو روز با شما تماس نمی گیرند یا در خانه به شما کمک نمی کنند. اما همیشه نمی توان به راحتی صحبت کرد و احساس مهم خود را به دیگران گفت. هاول می گوید: “این کار به قدرت ، اعتماد به نفس و شجاعت زیادی نیاز دارد ، زیرا شما باید از یک مکان آسیب پذیر بیایید.” در یک رابطه سالم ، شما به اندازه کافی احساس امنیت خواهید کرد تا با شریک خود باز باشید.

۲٫ اعتماد در هسته رابطه شما است

اعتماد در همه روابط اساسی است ، اما با استفاده از رسانه های اجتماعی و تلفن های همراه ، می توان به راحتی آن را جستجو کرد. اما در یک رابطه سالم ، نیازی به این کار ندارید. تا حدی به این دلیل است که شریک زندگی شما به شما نشان می دهد که قابل اعتماد هستید. “آنها قابل اعتماد و در دسترس هستند. راپینی می گوید وقتی می گویند آنجا خواهند بود ، آنجا خواهند بود. او همچنین می گوید با ارائه آزادی و فضای مورد نیاز بدون بررسی مداوم از شما به شما نشان می دهد که به شما اعتماد دارد – و این شامل بررسی تلفن شما نیز می شود.

۳٫ شما زبان عشق یکدیگر را میشناسید

بسیاری از زوج ها به  دلایلی به کتاب پنج زبان عشق سوگند یاد می کنند  : در آن ، “زبان عشق” شریک زندگی خود را کشف می کنید – شیوه ای که آنها ترجیح می دهند عشق و محبت را دریافت کنند (از طریق کلمات تأییدی ، زمان با کیفیت ، هدایا ، خدمات ، یا تماس فیزیکی). هاول می گوید در یک رابطه سالم ، شما وقت گذاشته اید تا “زبان عشق” یکدیگر را یاد بگیرید.

۴٫ شما موافقت می کنید که در برخی مسائل موافق همدیگر نیستید

هر زوجی دعوا می کنند. اما برخلاف آنچه شما فکر می کنید ، نیازی به حل همه مسائل ندارید. در حقیقت ، داشتن چند موضوع موضوعی که شما دو نفر هرگز در مورد آن به توافق نخواهید رسید ، اشکالی ندارد. گاهی اوقات ، “موافقت با مخالفت بسیار خوب است. من فکر می کنم این مبارزه سالم است. ”راپینی توضیح می دهد. “در روابط سالم ، حداقل پنج موضوع وجود دارد که” صحبت کننده نیست. ” آنها مسائلی هستند که شما هر دو از نظر نظر و دیدگاه در مورد آن با یکدیگر متفاوت هستید و این اشکالی ندارد. ”

۵٫ شما یکدیگر را تشویق می کنید تا به دنبال اهداف خود بروند

هاول می گوید: “بسیاری از ما یک رویا یا چشم انداز برای زندگی خود داریم ، و به ویژه با افزایش سن ، ما می خواهیم این دیدگاه ها را حفظ کنیم.” به گفته هاول ، اگر روياهاي شما با يكديگر هماهنگ نباشند ، مشروط به اينكه “براي رسيدن به اهداف خود به يكديگر احترام گذاشته و تشويق كنيد” مشكلي ندارد.

۶٫ شما و شریک خود منافع جداگانه ای دارید

او می گوید: “زوج هایی که بیشترین روابط عاشقانه را دارند ، آنهایی هستند که توانسته اند علایق خود را حفظ کنند ، اما شریک خود را به خاطر عدم اشتراک آن با آنها گناه نمی دانند.” به این معنی که هر دوی شما طرف دیگر را تشویق می کنید تا به تنهایی آنچه را که دوست دارند کشف کند. هاول با این امر موافقت می کند و می افزاید: در حالی که پذیرفتن عادات و علایق شریک زندگی آسان است ، اما به مرور زمان وابستگی بیش از حد به یکدیگر می تواند باعث ایجاد کینه شود. او می گوید: “توسعه و سرمایه گذاری روی خود باعث ایجاد اعتماد به نفس ، عشق به خود و شادی می شود.”

۷٫ شما در پوست خود راحت هستید

هاول می گوید وقتی در رابطه هستید ، دانستن نقاط قوت و ضعف خود بسیار مهم است. شاید در اطراف دوستان خود اطمینان داشته باشید اما در کار خودآگاه باشید. یا می دانید که چیزهای کوچک ، مانند این که شریک زندگی شما فراموش کند سطل زباله را بیرون بیاورد ، می تواند شما را مجبور کند. نقاط قوت و ضعف شما هر چه باشد ، آگاهی از آنها می تواند به شما در رسیدن به نقطه ای برای دوست داشتن و پذیرفتن خود کمک کند ، که به نوبه خود به شما کمک می کند تا شریک زندگی خود را دوست داشته باشید و بپذیرید.

۸٫ به مرزها افتخار میکنید و احترام میگذارید

یک رابطه سالم به این معنی است که شما هر دو در یک تیم هستید. هاول می گوید: “در یک رابطه سالم ، هر دو طرف در مورد موضوعات مهمی که برای یکدیگر معنی دار هستند بحث و توافق می کنند.” او مثال بودجه بندی برای چیزهای بزرگ مانند تعطیلات را ارائه می دهد. یک شریک بدون پشتوانه در یک رابطه ناسالم به این هدف احترام نمی گذارد ، اما آنها ممکن است با تلاش برای به دام انداختن چیزی غیر ضروری ، آن را خراب کنند. هاول می گوید: اگر می توانید با شریک زندگی خود صحبت کنید و آنها مرزهای شما را بشناسند و درک کنند ، این نشانه خوبی است. او می گوید: “با این حال ، اگر شریک زندگی شما به طور مکرر از ارزش شما ، از جمله محدودیت های شما چشم پوشی می کند ، این نگران کننده است.”

۹٫ احساس خوشبختی و حمایت می کنید

هنگامی که شادی اولیه یک رابطه جدید به پایان رسید ، با خود تماس بگیرید: آیا احساس خوشبختی و حمایت شریک خود می کنید؟ روحیه و عزت نفس شما چطور است؟ اگر احساس فشار یا عدم حمایت می کنید ، با دیگر افراد مهم خود صحبت کنید – این کار سالم است.

احساس ناراحتی در یک رابطه می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. بر اساس مطالعه ای که در ژوئیه ۲۰۱۵ در مجله اختلالات عاطفی منتشر شد و تقریباً ۵۰۰۰ بزرگسال بالای ۵۰ سال که با هم مشارکت داشتند بررسی شد ، داشتن روابط متقابل منفی در یک رابطه ، احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش می دهد و حتی با هم ارتباط دارد. به افکار خودکشی ، احتمالاً به این دلیل که اختلال عملکرد باعث افزایش استرس روزانه می شود. از سوی دیگر ، مشارکت قوی افراد را در بحبوحه بحران محافظت می کند – دقیقاً در زمانی که به کسی در کنار خود نیاز دارند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *