dsm 6 چه زمانی منتشر میشود؟

dsm کوتاه شده عبارت Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders هست و توسط انجمن روانپزشکی امریکا تهیه میشود.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی یا دی اس ام (انگلیسی: Diagnostic and Statistical Manual of Psychiatric Disorders, و به اختصار DSM) یک زبان مشترک و استاندارد برای طبقه‌بندی اختلالات روانی ارائه می‌کند و توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا تهیه شده‌است. این راهنما برپایه مجموعه‌ای از نظر پزشکان، پژوهشگران، فهرست داروهای روان‌پزشکی، بنگاه‌های بیمه، صنایع داروسازی و در همکاری پیاپی با آی.سی.دی و سازمان بهداشت جهانی تهیه شده‌ است.(ویکی پدیا)

برای بسیاری از اساتید و دانشجویان روانپزشکی و روانشناسی مایه کنجکاوی هست که نسخه بعدی dsm چه زمانی منتشر خواهد شد؟ با توجه به این که، با انتشار نسخه جدید بسیاری از کتاب های مرتبط هم با توجه به ان به روز رسانی میشوند، و تغیراتی در طبقه بندی ها ایجاد میشود،شاید خالی از لطف نباشد بدانیم چه زمانی دی اس ام ۶ منتشر خواهد شد.

واقعیت این است که تا به حال هیچ فردی از زمان انتشار نسخه بعدی دی اسم ام خبر نداده، اما شاید با روشی بتوانیم محدوده زمانی محتمل برای انتشار آن را پیدا کنیم. البته باز هم تاکید میشود که هر محدوده زمانی هم که در اینجا پیش بینی شود،احتمال نادرست بودن ان وجود دارد. چرا که ممکن است با پیشرفت های علمی و… انجمن روانپزشکی آمریکا تصمیم به انتشار زودتر نسخه جدیدتر را داشته باشد.

بگزارید در ابتدا نگاهی به تاریخ های انتشار نسخه های قبلی dsm داشته باشیم. dsm1 در سال ۱۹۵۲ منتشر شد، نسخه دوم آن ۱۶ سال بعد و در سال ۱۹۶۸ منتشر گردید. dsm3 حدود ۱۲ سال بعد و در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. حدود ۷ سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۷ نسخه به روز شده تری از نسخه سوم دی اس ام منتشر شد. حدود ۱۴ سال پس از انتشار نسخه سوم، dsm 4 منتشر گردید.( ۷ سال پس از نسخه سوم به روز شده )، دی اس ام ۴ هم پس ۶ سال به روز رسانی شد.و بالاخره ۱۹ سال پس از انتشار نسخه چهارم، نسخه فعلی یعنی dsm 5 منتشر شد.حدود ۱۳ سال پس از نسخه به روز شده dsm 4 که در ۲۰۰۰ منتشر شده بود.dsm 5  در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است.

 

حال اگر قرار باشد شاهد نسخه به روزتری از dsm5 باشیم، در حدود سال ۲۰۱۹ و یا ۲۰۲۰ میتوان چنین چیزی را شاهد بود،اما اگر انجمن روانشناسی آمریکا مستقیما بخواهد dsm 6 را منتشر کند، باتوجه با تاریخچه انتشارات قبلی حداقل ۱۴ سال و یا حداکثر ۱۹ سال پس از انتشار دی اس ام ۵ یعنی از حدود سال های ۲۰۲۷ تا ۲۰۳۲ میشود انتظار DSM-VI را کشید. البته با توجه به همان تاریخچه، وقتی نسخه به روزتری از یک ورژن نمی اید،تاریخ بین ۱۲ تا ۱۴ سال متفاوت بوده است. که میشود ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۷ برای انتشار نسخه بعدی.

همه این ها که بیان شد، پیش بینی بود و همانطور که از قبل هم گفته شد، ممکن است بنابه دلایلی مثل پیشرفت های علمی و… نسخه بعدی بسیار زودتر منتشر شود. پس یادتان نرود! این ها پیش بینی براساس تاریخچه بود و هیچ خبر موثقی از تاریخ قطعی وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *